RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Melayu ( Pemulihan Khas )
Kelas : Tahun 4 ( Pemulihan Khas)
Bilangan Pelajar : 8 orang
Tarikh : 27.10.2011
Masa : 8.15 - 8.45 pagi (60 minit)
Tajuk : Berkelah di Tepi Pantai
Sub Topik : Bina 5 ayat berpandukan gambar yang dilihat.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat :
i. Bina sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat dengan betul berpandukan gambar yang dilihat.
ii. Membaca ayat yang dibina dengan betul.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :
I. Set Induksi
II. Soal jawab
III. Bercerita berpandukan gambar
IV. Bimbingan Bina ayat
V. Latihan bertulis
Nilai : kerajinan, bertanggungjawab, kasih sayang
KBKK : menjana idea, memahami
Pengetahuan sedia ada murid : murid-murid pernah berkelah di tepi pantai bersama keluarga.
PERLAKSANAAN P&P
Langkah / isi pelajaran / Masa | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan |
Set Induksi ( 3 minit ) | 1. Guru memilih dua orang murid secara rawak untuk main peranan (simulasi) ketika berada di pantai. 2. Murid-murid lain meneka perbuatan mereka. 3. Murid meneka tajuk pelajaran yang hendak dipelajari. | Nilai : Kerjasama |
Langkah 1 ( 5 minit ) | 1. Guru mencungkil pengalaman murid pergi berkelah di pantai melalui teknik soal jawab. 2. Murid diminta menamakan nama-nama pantai yang terdapat di negeri Kelantan dan negeri lain di dalam Malaysia. | Nilai : Kasih sayang Kerjasama KBKK : Menjana idea |
Langkah 2 ( 10 minit) | 1. Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi gambar kepada murid-murid. 2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang dilihat. 3. Murid dibimbing membulatkan aktiviti-aktiviti yang terdapat pada gambar. 4. Murid diminta membina ayat berpandukan aktiviti-aktiviti dalam gambar yang telah dibulatkan tadi. 5. Guru membimbing murid membina ayat mudah berdasarkan aktiviti-aktiviti yang terdapat dalam gambar. | Nilai : Bertanggungjawab kerjasama |
Langkah 3 ( 10 minit ) | 1. Murid-murid menulis ayat berdasarkan aktiviti-aktiviti dalam gambar seperti yang telah dibincangkan tadi. 2. Guru membimbing murid dari segi ejaan,tulisan dan binaan ayat. Pengayaan : Susun perkataan jadi ayat yang betul. Pemulihan : Guru bimbing murid baca ayat yang dibina. | Nilai : Kerjasama bertanggungjawab |
Penutup ( 2 minit ) | 1. Murid dipanggil secara rawak untuk membaca ayat yang ditulis. 2. Guru merumuskan pelajaran hari ini. | Nilai : kerjasama |
Tiada ulasan:
Catat Ulasan